Petter Katt – Vårtecknet som föddes ur ett språkfel.
I dag är det dags för en riktig klassiker i folktron – Petter Katt! Kanske har du aldrig hört talas om den, men det är en dag med riktigt gamla anor och som traditionellt markerade vårens ankomst. Och visst låter det som en dag värd att fira lite extra?
I den gamla bondetraditionen var just den här dagen en av årets viktigaste brytpunkter mellan vinter och vår.
Namnet låter ju mysigt, men det bygger faktiskt på ett gammalt språkmissförstånd. Sedan medeltiden hette dagen Petrus Cathedraticus på latin – en kyrklig dag till minne av aposteln Petrus biskopsstol i Rom. Under katolsk tid var det en officiell festdag, men efter reformationen försvann den ur kyrkoåret.
I folkmun levde den däremot kvar. I äldre almanackor förkortades namnet ofta till Petr. Cath., och för bönder som inte talade latin lät Cathedraticus mest som… ja, katt. Så Petrus blev Petter – och där föddes det charmiga folkliga namnet Petter Katt.
Petter Katt var en viktig dag i bondesamhället. Man sa att ”Petter Katt kastar en het sten i sjön” – ett bildligt sätt att säga att tjälen börjar släppa och att isarna smälter underifrån. Med andra ord: dags att vara försiktig på sjöisen.
När jag tittar ut i dag känns det kanske inte som vårens första dag, med några centimeter nysnö och frost i träden.
Det finns också flera väderordspråk kopplade till dagen. Ett av de vanligaste säger att om natten till Petter Katt är riktigt kall, så håller kylan i sig i trettio nätter till.
Ett annat gammalt ordspråk lyder: ”Vintern ska gå vid Petter Katt eller spotta och ta bättre fatt.” Det är alltså nu det avgörs om våren tänker stanna – eller om vintern gör ett sista försök
I södra och mellersta Sverige har Petter Katt länge betraktats som den första vårdagen. En härlig tanke när ljuset återvänder och solen börjar värma lite mer för varje dag.
Så medan vi väntar på att våren ska slå ut i full blom kan vi passa på att mysa lite extra. Kanske med en kopp te – och en spinnande katt i knät.
Här är en liten fin katt som fjäskade för turisterna i Dubai Marina.




Namnet Cathedraticus måste väl härledas direkt ur Cathedra. Man brukar ju säga Ex Cathedra - från katedern, när något skall var implicit. Som det ju alltid är med katter... :-)
Tack Peter!
Kom på att det var Petter Katt just i dag så det passade nu.
Fast maken som skottar uppfarten tyckte inte att det kändes som det var någon vårdag. Fast det blir kanske 30 kalla nätter till.
Hälsningar Sven
Tack Sven!
Lite kul kunskap som dök upp.
Visste om Petter Katt men kände mig tvungen att ta reda på mer om det.
Där jag är nu anas ingen vår, bara snö och is.
På Gotland finns uttrycket att det ska vara 7 starurar innan våren är ett faktum. Alltså, sju bakslag sen första staren synts, sen är våren kommen på riktigt.
Tack Måns!
Det där med 7 bakslag och staren har jag hört talats om.
Fast vilka ordspråk eller annat så får vi nog en vår så småningom.
Tack Gert!
Tydligt att de flesta längtar till våren, med tanke på hu många olika ordspråk och liknande som det finns.
Tommy S.
Tack Tommy!
Finns kanske andra ordspråk om våren i Finland.
HaD/Gunte..
Tack Gunte!
Ni får ju vår och värme lite fortare där nere i Södern.
Kanske där som Petter Katt var mer omtalat.
Hälsningar Lena
Tack Lena!
Vi får se om Petter Katt har rätt, men det kan förstås vara olika i vårt långa land. I Kiruna är det väldigt mycket för tidigt att spana efter vår.
Katten vi träffade på i Dubai bodde troligen i någon av de lägenheter i närheten men det var tydligt att den inte kunde läsa skyltar för det var en "pet free zoon".
Tack Erik!
Låter som en bra dag att fira, kanske med en semla.
Tack Stefan!
Bra att bevara de gamla traditionerna. Jo, det är fint där hemma, speciellt när snön ligger vit och frost i träden. I år med riktig vinter som jag brukar längta efter så är jag inte lika glad över. Det verkar som jag fått köldastma, utredning på gång och medicin jag fått verkar faktiskt hjälpa.
Tack Peter!
Överallt i våra nordliga länder verkar viska längta till våren.
Ni i söder får vår betydligt tidigare även vi får.
Hälsningar Bjarne