Resan går till Tallinn.
Inte ofta jag får förmånen att åka med propellerplan men den här resan som går till Tallinn var det ett sådant som skulle ta mig dit. I alla fall sträckan från Helsingfors.
Sträckan från Helsingfors tar ungefär 20 minuter, man kan även ta en båttur över om man hellre vill det.
När molnen skingras så ser vi att det är ett soligt Tallinn som vi kommer till.
På flygplatsen blir vi fint välkomnade och genomsökta. Den här hunden jobbade på bra men var svårfångad på bild, jag missade att ställa om ISO i brådskan att få en bild och den var snabb där bland väskorna. (Har inte hunnit träna in alla funktioner på min nya lilla Sony A5000 ännu, men det är trevligt med en så liten kamera)
Jag måste få visa vårt trevliga hotell också. Det ligger i Gamla stan och heter Hotel Schlössle.
Så här stilig är personalen i receptionen. Åker man hit för att njuta av en långweekend så är det ett perfekt ställe att koppla av på.








Hälsningar, Bjarne
Tack Bjarne för din kommentar. Mer kommer från en trevlig stad.
Ha det bra!
Jon Anders
Kan tänka mig att det inte var lika trevligt i Tallinn på den tiden. Vår tandläkare har berättat en del.
Ha de gott
//B-O
Det är en fin stad Tallinn, speciellt i den gamla delen. Hotellet kan jag verkligen rekommendera. De övriga rummen är också fina om man inte lyckas få en uppgradering som vi fick den här gången..
Esterna var minst sagt trötta på att behöva skriva ut sina stadsplaner mm på ryska och få dom godkända i Moskva. Att inte få bygga upp sitt land själva vilket dom klarat mycket väl. Hoppas dom klarar nån sorts försoningsprocess. Det bor ju mycket etniska ryssar landet.
Den där tavlan skulle kanske platsa på "Oskärpa" här på fotosidan?
Första besöket i Tallinn för en del år sedan visade upp ett helt annat Tallinn än vad det är i dag. Var även där under glansdagarna då vägarna var fyllda av lyxbilar. Nu ser man inte så många sådana.
Ser hur husen förvandlas från år till år då vi återvänder och gamla staden nu har det även kommit upp en hel del informationstavlor om husen.
Ska nog gå in i domkyrkan och kolla nästa gång, har besökt de flesta kyrkor och museer, Har man Tallinnkortet så är det kul att slinka in lite här och där.
Hälsningar Lena
Det roliga med propellern var att med blotta ögat såg man inte bladen då den var i rörelse men kameran frös rörelsen och visade bladen också.
Hotellet kan jag rekommendera om du kommer till Tallinn, Stefan i receptionen var så stiliga i sin jackett med rosa väst och miljön var dessutom mycket mysig.
och fina bilder som vanligt...
Trivsamt är rätta ordet för det hotellet. Mysiga lokaler och trevlig personal.
Mysigt hotell är det. Av de länder som jag besökt av de Baltiska staterna så tycker jag att Estland är trevligast.
Nice, nästan som Singapore!! ;) Trevlig helg! //Peter
Inte så dumt där på vintern heller, var där i december då det var julmarknad. Mysig marknad utan så mycket tingeltangel, mest hantverk. Kallt visserligen men med mössa, vantar och långkallingar så var det mysigt även då.
Lite behagligare temperatur än i Singapore. ;)
Tar nästan ingen tid alls att åka dit om man flyger och hem kommer man på samma tid som man startade på grund av tidsskillnaden. ;)
Hotellet är lite i lyxklassen i våra ögon men med priser som ett standardhotell här i Sverige,